Ten „zły” dwutlenek węgla

Ten „zły” dwutlenek węgla

obrazki do bloga (2)
Zdrowe odżywianie

Ten „zły” dwutlenek węgla

Oddychanie to podstawowy i najważniejszy proces gwarantujący przeżycie każdego organizmu. Bez  dostępu do pożywienia organizm jest w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt dni, bez wody ten czas skróci się do kilkudziesięciu godzin. Natomiast bez dostępu do powietrza człowiek ma szansę przeżyć maksymalnie kilka minut. Oddychanie jest tak naturalną czynnością, że większość ludzi nawet przez moment nie zastanowi się jakie ono tak naprawdę powinno być. Wszystko wydaje się banalnie proste. 

Z biologicznej perspektywy wygląda to następująco: 

Wdychane przez nas powietrze trafia do płuc. Następnie przechodzi do krwi, a ona odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek. W czym zatem dopatrzyć można się problemu? Okazuje się, iż kłopotliwe dla wielu ludzi staje się oddychanie przez usta nadmierną ilością powietrza co w konsekwencji powoduje stan tzw. hiperwentylacji. Jest to proces, który polega na bardzo intensywnej wymianie gazów w ciągu bardzo krótkiego czasu. Jak w takim razie powinien wyglądać wzorzec zdrowego oddechu skoro zewsząd jesteśmy informowani o tym, że to duża ilość powietrza wdychanego do płuc gwarantuje długie, zdrowe i harmonijne życie? 

Metoda spokojnego oddychania doktora Buetyki

Otóż według rosyjskiego lekarza Konstantyna Buteyki (1923–2003) człowiek powinien oddychać w taki sposób jakby nie oddychał wcale i wyłącznie przez nos. Opracowana przez niego w latach 50. XX wieku metoda spokojnego oddychania pomogła tysiącom pacjentów lecząc choroby układu nerwowego, krwionośnego czy oddechowego. Owa metoda polegała na ciągłym praktykowaniu nabierania przez nos bardzo niewielkich ilości powietrza celem zwiększenia ilości dwutlenku węgla, który według Buteyki ma dużo większy wpływ na prawidłowe działanie organizmu aniżeli nadmiar tlenu. Twierdził, że to właśnie dwutlenek węgla jest złotym środkiem na problemy zdrowotne ludzi ponieważ jest odpowiedzialny za uwalnianie tlenu z hemoglobiny przez co następuje natychmiastowe dotlenienie komórek. Wprowadzając do codziennych zajęć odpowiedni rodzaj ćwiczeń oddechowych możemy zapanować bądź całkowicie wyeliminować m.in. chrapanie, astmę, nieżyt nosa, nadmierny stres, ataki paniki, czy depresję.

Biorąc pod uwagę dokonania doktora Buteyki warto zmierzyć się z problemem i spróbować zmienić swoje nawyki oddechowe i stwierdzić również, iż dwutlenek węgla pełni bardzo istotną funkcję i ma zbawienny wpływ na prawidłowe działanie organizmu człowieka.

Oddychanie – ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1 (odetkanie nosa)

  • Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i rozluźnij wszystkie mięśnie.
  • Zacznij spokojnie wdychać powietrze przez nos i następnie wypuszczaj małą ilość powietrza również  przez nos.
  • Skup swoje myśli tylko na przepływie powietrza.
  • Przy wypuszczaniu powietrza zaciśnij nos dwoma palcami i zacznij ruszać się na boki oraz do przodu i tyłu.
  • Gdy poczujesz „głód” powietrza odblokuj nos i zacznij spokojnie oddychać przez nos.
  • Powtórz taką próbę 5 razy z minutowymi przerwami na spokojne oddychanie przez nos.

Ćwiczenie nr 2 (redukcja oddechu)

  • Usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i rozluźnij wszystkie mięśnie.
  • Zacznij spokojnie wdychać powietrze przez nos i następnie wypuszczaj małą ilość powietrza również przez nos.
  • Skup swoje myśli tylko na przepływie powietrza.
  • Przy wydechu wstrzymaj powietrze do czasu pierwszych lekkich oznak jego braku.
  • Następnie zacznij oddychać swobodnie przez nos.
  • Powtarzaj sekwencję przez 4 minuty kilka razy w ciągu dnia.
  • Staraj się dostarczać coraz mniejszą ilość powietrza do swoich płuc (w ten sposób zwiększysz ilość dwutlenku węgla i lepiej dotlenisz organizm).
  • Zwróć uwagę aby aktywować przeponę podczas wszystkich ćwiczeń oddechowych.

* Ćwiczenia oddechowe metodą dr. Buteyki

Literatura

Podziel się swoimi przemyśleniami!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do mnie na Messengerze